تاریخچه برند مستر کارت

تاریخچه برند مستر کارت

توسط : تیم محتوا مسترکارت
592

در مطالب قبلی مستر کارت در مورد خرید مستر کارت مجازی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن توضیح داده شد و امیدواریم آن را مطالعه کرده باشید. نگاهی دقیق‌تر به تاریخچه برند مستر کارت و اینکه این کارت بین‌المللی از کجا و چگونه به وجود آمده می‌تواند در درک بهتر عملکرد آن کمک‌کننده باشد.

تاریخچه برند مستر کارت

مستر کارت در اوایل دهه 1320 هـ. ش در امریکا به‌وجود آمد. در این زمان چند بانک امریکایی کاغذهایی مانند چک‌پول‌های کنونی عرضه کردند که فقط در فروشگاه‌های محلی قابل‌استفاده بود. این روند طی یک دهه بعد گسترش یافت، به‌طوری‌که یک بانک در هر شهر بزرگ این چک‌پول‌ها را از بازرگانان خاصی قبول می‌کرد.

پیدایش انجمن ICA

در سال 1345 یکی از این گروه‌های بازرگان «انجمن کارت بین‌بانکی» موسوم به ICA را تشکیل دادند. این انجمن توسط اعضایی از بانک‌های مختلف اداره می‌شد. این افراد علاوه بر کنترل بازار، امنیت و جنبه‌های قانونی مدیریت سازمان، قوانینی را برای اعتباربخشی، شفاف‌سازی و پرداخت‌ها وضع کردند.

ICA دو سال بعد شروع به پذیرفتن افرادی از سایر کشورها کرده و کم‌کم افرادی از مکزیک، ژاپن، افریقا، استرالیا و سایر کشورها به آن پیوستند. متحد کردن اروپا به‌وسیله یوروکارت نیز از دیگر خدمات این گروه است. در اوایل دهه 50 هـ. ش برای این‌که تعهد خود را به گسترش بین‌المللی‌اش نشان دهد، نام خود را به «انجمن بین‌المللی مستر کارت» تغییر داد. در دهه 60 هـ. ش کشورهای آسیایی و امریکای لاتین نیز به این انجمن پیوستند.

پیشرفت سریع مسترکارت

در 1364 هـ. ش شبکه ATM جهانی برای مستر کارت به کار گرفته شد و در سال 1370 نیز مستر کارت به بازار آنلاین راه یافت.

در سال 85 این انجمن به یک شرکت سهامی خاص تبدیل شد تا سهام آن قابل معامله باشد و بتواند به مردم عادی عرضه شود.

مستر کارت در بین سال‌های 88 تا 91 پیشرفت‌های چشمگیری داشت و به نوآوری‌های زیادی دست زد که Access Prepaid را می‌توان به‌عنوان یکی از نتایج آن نام برد.

تاریخچه برند مستر کارت

اهداف و شعار برند مسترکارت

هدف برند مستر کارت سهولت بخشیدن به دادوستدها، ایجاد جهانی یکپارچه و بدون پول نقد است و در این راستا ساده‌سازی، مدرن سازی و بهینه‌سازی استفاده از محیط‌های دیجیتالی را در اولویت کار خود قرار داده.

«قرار دادن تسهیلات بسیار ارزشمند در اختیار مردم» شعار برند مستر کارت است که در این راستا تلاش‌های مشهودی نیز داشته است.

علامت تجاری مستر کارت

بیش از 50 سال است که برند مستر کارت با علامت تجاری دو دایره قرمز و زرد در هم قفل‌شده شناخته شده است. این برند سعی داشته با این علامت تجاری حس اعتماد و اطمینان را به مردم القا کند تا مطمئن باشند که نقل و انتقالات مالی ایشان با امنیت انجام خواهد شد و اینکه مردم را از سراسر جهان به یکدیگر متصل خواهد کرد تا بتوانند با هم تجارت داشته باشند.

در تصویر زیر روند تغییر علامت تجاری مستر کارت را از زمانی که «کارت بین‌بانکی» نامیده می‌شد تا به امروز مشاهده می‌کنید:

حذف نام مستر کارت از لوگو تجاری

از تاریخ 10 آبان 97 علامت تجاری مستر کارت تغییر کرد و فقط به دو دایره قرمز و زرد، بدون عبارت مستر کارت، تغییر یافت.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تا قبل از این تاریخ، نام تجاری برند نیز در نماد آن حضور داشت؛ اما با فراگیرتر شدن استفاده از مستر کارت در جهان، این برند با حذف عبارت mastercard از زیر علامت تجاری‌اش، به جهانیان اعلام کرد استفاده از مستر کارت به‌قدری فراگیر شده که نیازی به معرفی ندارد به‌طوری‌که مردم با مشاهده دو دایره زرد و قرمز در هم قفل‌شده بی‌درنگ به یاد مستر کارت خواهند افتاد.

منابع : سایت mastercard.com با عنوان های : Mastercard Branding Requirements و Brand History و Mastercard Evolves Its Brand Mark by Dropping its Name

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد